Koniec MDM czyli koniec dopłat do kredytu w tym roku

koniec mdm

Od dzisiaj nie można starać się już o kredyt z dopłatą do wkładu własnego w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych, czyli popularnego MDM. Program Mieszkanie dla Młodych nadal obowiązuje jeszcze przez niecałe 3 lata, ale pieniądze na ten rok skończyły się. To oznacza zawieszenie i praktyczny koniec MDM do końca bieżącego roku. To także trochę smutna wiadomość – do programu MDM można mieć wiele zastrzeżeń ale jest on jedynym narzędziem wpierających młodych przy nabyciu swoich czterech kątów.

Komunikat BGK

Na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ( Dz. U. z 2015 roku poz. 1865), Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że łączna kwota finansowego wsparcia wynikająca z wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazanych przez banki kredytujące do Banku Gospodarstwa Krajowego, z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat przypadającym w roku bieżącym, osiągnęła równowartość 95 % kwoty zaplanowanej na wypłaty w ustawie budżetowej na rok 2016. W związku z powyższym Bank Gospodarstwa Krajowego z dniem 16-03-2016 wstrzymuje przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat planowanym na rok 2016.

Koniec MDM na 2016 rok ale nie na 2017 i 2018

W tym roku to już koniec MDM ale nadal można starać się o dopłatę na rok 2017 lub 2018. Jednak to oznacza zakup nieruchomości, za którą ostateczna zapłata powinna nastąpić w tych latach. Najczęściej oznacza to zakup. tzw. dziury w ziemi lub nieruchomości w początkowej fazie zaawansowania. Ewentualnie zakup nieruchomości na rynku wtórnym w dwóch kolejnych latach. I to raczej w pierwszych miesiącach roku 2017 i 2018. Program MDM został przewidziany na lata 2013 – 2018. Po tym okresie zgodnie z zapowiedziami polityków MDM nie będzie kontynuowany i nastąpi faktyczny koniec MDM.

Koniec MDM – wnioski do wczoraj

Wniosków w programie MDM nie przyjmował już Bank Millennnium od kilku dni. Od teraz takiego wniosku na ten rok nie przyjmie już żaden bank. Banki nie mogą już przesyłać także nowych wniosków od wskazanej daty. To wielki problem dla tych, który podpisali ze sprzedawcą umowę wstępną lub rezerwacyjną i byli na etapie kompletowania dokumentów. Niestety dla nich warunki zmieniły się diametralnie. Niestety będą mieli bardzo wielki problem a cena własnych kątów wzrośnie dla nich o co najmniej 10%. Sam wiem jak to jest. Z kredytu MDM skorzystała moja narzeczona i zanim dostała odpowiednie dokumenty od dewelopera minęło sporo czasu (to temat na osobny, długi artykuł).

W ramach programu MDM można było otrzymać w tym roku dofinansowanie od 10% do nawet 30% ceny zakupu mieszkania czy domu. Osoby w wieku do 35 lat mogły nabyć swoje pierwsze mieszkanie czy dom z dosyć znaczącym dofinansowaniem. To ważne szczególnie biorąc pod uwagę nowe regulacje oraz wymagany wkład własny przy zakupie nieruchomości. Na początku można było kupić tylko nieruchomość na rynku pierwotnym, po zmianie w poprzednim roku także na rynku wtórnym. I właśnie ostatnia zmiana spowodowała, że pieniądze na ten rok bardzo szybko się skończyły. Domyślam się, że na rok 2017 i 2018 pieniądze również bardzo szybko się skończą. O programie MDM można więcej poczytać tutaj.

Do MDM można mieć wiele zastrzeżeń. Tak naprawdę dzięki temu programowi deweloperzy mogli utrzymywać wyższe ceny. Po otwarciu się programu MDM na rynek wtórny liczba chętnych wzrosła i pieniądze szybko się skończyły. MDM był następcą programu Rodzina na Swoim, który przez niektórych nazywany jest tykającą bombą.Rodzinie na Swoim państwo spłaca przez 8 lat połowę odsetek od zaciągniętego kredytu. Po 8 latach dopłaty się skończą i dla wszystkich rata kredytu wzrośnie, najmniej o kilkaset złotych. Dla niektórych, którzy zakredytowali się ponad miarę takie obciążanie może okazać się bardzo bolesne. W programie Mieszkanie dla Młodych dopłata zmniejsza kredyt więc takiego niebezpieczeństwa nie ma.

Program budowy tanich mieszkań na wynajem

MDM skończy się w 2018 roku. A co później? Ma być program budowy tanich mieszkań pod wynajem. W ramach nowej regulacji spółdzielnie, spółki komunalne czy Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą mogły otrzymać kredyt na budowę czynszówek na specjalnych, preferencyjnych warunkach. Program ma być rozłożony na 10 lat – ma w ten sposób powstać około 30 tys. tanich mieszkań pod wynajem. To niezbyt imponująca liczba – kiedyś obiecywano 3 mln mieszkań. Poza tym jak pokazuje praktyka z reguły wynajęcie takiego mieszkania nie jest łatwe a czynsze wcale nie są małe. Należy spełnić wiele problematycznych warunków. Według mnie programy typu MDM oraz programy budowy tanich mieszkań pod wynajem powinny obowiązywać równolegle wzajemnie się uzupełniając. Niestety w 2018 roku nastąpi definitywny koniec MDM.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.