Obligacje Skarbowe kwiecień 2024

Witam. Z początkiem kwietnia przedstawiam nową ofertę Obligacji Skarbowych na kwiecień 2024. A właściwie można napisać, że starą ofertę ponieważ warunki od poprzedniego nie zmieniły się jeżeli chodzi o oprocentowanie Obligacji Skarbowych dla klientów detalicznych. Za to nowy odczyt inflacji wynosi tylko 1,90% i jest to najniższy odczyt od dłuższego czasu. I z jednej strony to dobra wiadomość, z drugiej strony dla mnie konkretnie i niektórych oszczędzających nie. Ale o tym trochę później. Zainteresowanych zapraszam do przejrzenia zestawienia i zapoznania się z warunkami kwietniowej emisji Obligacji Skarbowych.


Aktualna oferta lokat bankowych i kont oszczędnościowych w dwóch artykułach tutaj.


Standardowo – dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe kwiecień 2024:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 3%. Odsetki wypłacane po 3 miesiącach.
  • Obligacje roczne z oprocentowaniem 6,05% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje dwuletnie z oprocentowaniem 6,30% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP + 0,50% (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem stałym w wysokości 6,40% przez cały okres. Roczna kapitalizacja odsetek. Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 6,55% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie wskaźnik inflacji to 1,90%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 6,80% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie wskaźnik inflacji to 1,90%). Z roczną kapitalizacją odsetek. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 6,75% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie wskaźnik inflacji to 1,90%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 800 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 7,05% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 2% (obecnie wskaźnik inflacji to 1,90%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 800 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Obligacje Skarbowe to generalnie sposób na oszczędzanie na długie okresy (choć tak naprawdę nie do końca). Samo oprocentowanie na rok, dwa i więcej lat bije oprocentowanie lokat. Oprocentowanie Obligacja Skarbowych na 4 i więcej lat uzależnione jest po roku od stopy inflacji. I tutaj dla mnie konkretnie pojawił się problem bo inflacja spadła do poziomu 1,90%. W kolejnych miesiącach ma odbić do góry, nawet do 5% ale mi się w kwietniu akurat kończy pierwszy rok trzymania dosyć pokaźnej kwoty na Obligacjach 10-letnich, a jak mają się odnowić to chyba będzie to 4,05% (tak mi podpowiada system). I już mi się opłaca zerwać i wrzucić chyba teraz kwotę na Obligację Skarbowe na 3 lata z oprocentowaniem 6,40%. Uwzględniając 2% opłaty, którą zapłacę w ciągu roku i tak zyskam. Choć nie aż tak dużo i muszę się zastanowić. 

A przewidywania poziomu inflacji na kolejne lata to coś koło 3% – 3,50%. No nic ja mam szczęście do takich zawirowań na minus dla siebie i jestem pewien, że jak zrobię to co powyżej opisałem to za rok mogę znowu trochę pożałować bo wyjdzie odwrotnie. Z drugiej strony trzymam to jako pieniądze na emeryturę i samo regularne odkładanie jest dla mnie ważniejsze. No i stopy procentowe NBP z różnych względów mają być na razie utrzymane albo spadać powoli w kolejnych latach więc chyba to będzie najrozsądniejszy ruch.

I tak będę do przodu bo w przypadku lokat bankowych zerwanie ich przed okresem zapadalności powoduje utratę naliczonych odsetek. A w przypadku Obligacji Skarbowych ewentualna opłata za wykupienie przed terminem nie boli tak bardzo, a odsetki doliczane są praktycznie do ostatniego dnia. Poziom bezpieczeństwa jest praktycznie taki sam jak nie większy. No i nie trzeba żonglować środkami po kontach oszczędnościowych aby były one oprocentowane promocyjną, wyższą stawką dla nowych środków, gdzie już nawet mi się zdarzyło przegapić terminy.

Należy pamiętać, że od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%) chociaż do pewnej kwoty można go ominąć. Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualną opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 50 gr od jednej Obligacji Skarbowej na okres do roku (100 zł), 0,70 gr w przypadku okresów do 4 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie prawie do dnia wycofania środków. Nie dotyczy to Obligacji na 3 miesiące. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje na którym i ja też zacząłem oszczędzać. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje bez podatku „Belki” do 23.472 zł w 2024 roku. Choć nie do końca musi być tak naprawdę na emeryturę. Ostatnio pojawiło się także konto IKZE-Obligacje. Biorąc pod uwagę (moją) niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.


Bardzo dobry wpisy (i wpisy) pojawiły się na temat tych dwóch ostatnich produktów na blogu Marcina Iwucia tutaj. Warto poczytać. Kiedyś miałem ambicje aby prowadzić blog o podobnych charakterze i z podobnymi analizami i wpisami ale sytuacja zawodowo-rodzinna wyklucza u mnie takie możliwości więc mała pozytywna reklama.


Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo i ostatnio Banku Pekao SA. Sam zakupiłem obligacje poprzez serwis internetowy PKO BP.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.

O IKZE-Obligacje i IKE-Obligacje długo i fachowo: https://marciniwuc.com/ikze-obligacje-vs-ike-obligacje-kalkulator/

Wskaźniki inflacji: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.