Revolut czyli wygodna wielowalutowa karta przedpłacona prepaid i nie tylko

Revolut

Witam. Ponad półtora roku temu pisałem o nader skromnie ofercie bankowych kart przedpłaconych. Szczegóły tutaj. O ile rynek bankowy (trochę ze względu na sztywne przepisy) nie widzi na tym rynku większego potencjału, to rynek prywatny chodzi w branże które do tej pory były zarezerwowane tylko dla banków. Jedną z takich propozycji jest Revolut, czyli bardzo wygodna wielowalutowa karta przepłacona (prepaid). To ułatwienie dla tych wszystkich, który robią zakupy w innych walutach niż polskie złotówki i nie chcą tracić dodatkowych pieniędzy na przewalutowania i prowizje. Jest to także ułatwienie dla tych, który obawiają się płatności internetowych i nie koniecznie chcieli by używać swoich standardowych kart debetowych.

Revolut nie jest bankiem, jest raczej pośrednikiem, który jednak posiada prawie pełną funkcjonalność typowych banków. Revolut jest tak naprawdę aplikacją mobilną, połączoną z wielowalutową, wirtualną kartą Mastercard  lub Visa (ja dostałem Visę). Dzięki Revolut można otworzyć konto połączone z kartą debetową z domu, korzystać z darmowych przelewów zagranicznych oraz transakcji po kursie międzybankowym* bez dodatkowych opłat i prowizji. i można to zrobić całkowicie mobilnie praktycznie w ciągu 60 sekund.

Revolut to:
  • Wirtualna, przedpłacona karta Mastercard lub Visa połączona z kontem osobistym w Wielkiej Brytanii.
  • Bezpłatne zasilenie jako transakcja bezgotówkowa z karty debetowej (księgowane natychmiastowo) lub zwykłym przelewem (zagranicznym).
  • Realizacja transakcji walutowych po kursie międzybankowym bez dodatkowych prowizji (powyżej kwoty 20.000 zł/6.000euro/6.000chf/5000 gbp – 0,50% prowizji).
  • Darmowe przelewy natychmiastowe pomiędzy użytkownikami Revolut.
  • Darmowe przelewy (zagraniczne) bankowe.
  • Możliwość zamówienia fizycznej, dodatkowej karty debetowej w cenie 24 zł (jako dodatkowej do karty fizycznej) lub 10 zł (przy rezygnacji z karty wirtualnej). Często pojawia się promocja pozwalająca na zamówienie karty za darmo.
  • Bezpłatne wypłaty we wszystkich bankomatach do kwoty 800 zł lub 200euro/200gbp/200chf/jej równowartości miesięcznie.

Po założeniu poprzez aplikację mobilną karty Revolut można ją najłatwiej zasilić za pomocą karty debetowej (bezpłatnie) lub karty kredytowej (koszt 1% – ale podobno nikomu nie zostało do jeszcze pobrane). Co więcej takie zasilenie traktowane jest jako transakcja bezgotówkowa, i o ile nie ma żadnych wyłączeń w regulaminach to pozwala spełnić warunki transakcji bezgotówkowych w większości promocji bankowych. Płacąc kartą Revolut nie ponosimy kosztów niekorzystnych przewalutowań i dodatkowych prowizji – transakcje rozliczane są po bardzo korzystnym kursie zbliżonym to międzybankowego. Karta Revolut sama dobiera odpowiednią walutę do transakcji – brak jest kilkukrotnych przewalutowań i dodatkowych prowizji (w niektórych bankach to nawet 6%).

Aby założyć kartę Revolut należy ściągnąć aplikację mobilną na swojego smartfona, a po instalacji zasilić ją najlepiej kartą debetową. W niektórych przypadkach konieczne jest także dodatkowa weryfikacja – zdjęcie dowodu osobistego oraz jedno swoje zdjęcie. Robi się to za bezpośrednio pośrednictwem aplikacji Revolut więc nie jest to bardzo trudne. W wersji podstawowej, darmowej otrzymujemy wirtualną wielowalutową kartę Revelut z pewnym limitem transakcji (w moim przypadku jest to 60.000 zł) (domyślam się, że chodzi o kwotę 15.000 euro). Można ten limit zwiększyć wysyłając dokumenty dochodowe lub dokumentujące źródło dochodów/oszczędności.

Revolut

Zakładane jest tak naprawdę także darmowe konto w Wielkiej Brytanii. Wirtualna karta jest darmowa, można zamówić także dodatkową fizyczną kartę Revolut w cenie 24 zł za wydanie (bez innych miesięcznych opłat). Co prawda na stronie Revolut nie ma nigdzie tego napisanego ale jeżeli zrezygnuje się z wirtualnej karty to wtedy fizyczna będzie kosztować 10 zł. Karta przychodzi na adres domowy. Wszystkie podstawowe operacje są praktycznie darmowe. Jest też wersja premium kosztująca 29,99 zł miesięcznie ale ta opcja raczej nie interesuje łowców promocji, tak samo jako kryptowaluty, ubezpieczenie podróżne czy telefonu (choć może się przydać).

Revolut

Kartą Revolut zainteresowałem się tak naprawdę dzięki zakupom na zagranicznych serwisach. O ile przy zakupach za 0,99$ nie mam problemu z zapłaceniem kilku groszy więcej prowizji to przy zakupie za 133$ już się trochę zdenerwowałem. Podobno najlepsze połączenie to właśnie Revolut + PayPal dla płatności za granicą (z jednej strony korzystamy z możliwości reklamacji charge back (muszę to wreszcie opisać) z drugiej strony z programu ochrony PayPal). Póki co testuję ten system. Zleciłem przelew z konta Revolut na konto mBanku i sprawdzam ile będzie szedł – powinno to zając maksymalnie 3-4 dni. Niewątpliwa zaleta to także ta, że zasilenie karty Revolut kartą debetową traktowane jest jako transakcja bezgotówkowa 🙂

Wszystkich zainteresowanych kartą Revolut odsyłam do dwóch stron:

Niesamowicie rozbudowana strona FAQ Revolut – tutaj.

Kopalnia wiedzy pod tagiem #revolut na serwisie wykop.pl – tutaj.


Revolut obsługuje obecnie wydatki i wypłaty bankomatów w ponad 120 walutach. Aktualna lista obsługiwanych walut obejmuje:

AED, ALL, AMD, AOA, ARS, AUD, AZN, BAM, BBD, BDT, BGN, BHD, BMD, BND, BOB, BRL, BSD, BWP, BYN, BYR, BZD, CAD, CHF, CLP, CNY, COP, CRC, CVE, CZK, DKK, DOP, DZD, EGP, ETB, EUR, FJD, GBP, GEL, GHS, GIP, GNF, GTQ, HKD, HNL, HRK, HTG, HUF, IDR, ILS, INR, IQD, ISK, JMD, JOD, JPY, KES, KGS, KHR, KRW, KWD, KYD, KZT, LAK, LBP, LKR, MAD, MDL, MGA, MKD, MMK, MNT, MOP, MUR, MVR, MWK, MXN, MYR, MZN, NAD, NGN, NIO, NOK, NPR, NZD, OMR, PAB, PEN, PGK, PHP, PKR, PLN, PYG, QAR, RON, RSD, RUB, RWF, SAR, SBD, SCR, SEK, SGD, PLN, PLN, TMT, TND, TOP, TRY, TTD, TWD, TZS, UAH, UGX, USD, UYU, VEF, VND, VUV, WST, XAF, XCD, XOF, XPF, ZAR, ZMW

5 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.