Wymarzone Perspektywy w Raiffeisen Polbanku – czy warto?

wymarzone perspektywyraiffeisen polbank warunki pso

Na mojej stronie opisuję konta osobiste, konta oszczędnościowe, zwykłe lokaty bankowe oraz bezpieczne lokaty inwestycyjne. Czyli produkty, na których można tylko zarobić, lub produkty, na których ewentualna strata jest ściśle określona do pewnego poziomu (dot. lokat inwestycyjnych). Staram się trzymać z daleka od obligacji korporacyjnych, różnych funduszy inwestycyjnych czy inwestowania bezpośrednio w akcje. Co prawda wiem o tym więcej niż 95% społeczeństwa ale nadal uważam, że za mało. Poza tym mam po prostu awersję do ryzyka. Dzisiaj przyjrzę się nowemu produktowi w Raiffeisen Polbanku – Wymarzone Perspektywy. Czy warto skorzystać? Jakie są pułapki? Okazuje się, że wcale nie jest ich tak dużo jak można by się spodziewać.

Na pierwszy rzut oka to kolejna polisa ubezpieczeniowa z funduszami na której bardzo trudno jest nie stracić a co dopiero zarobić. Po mojej pracy w banku mam awersję do takich produktów ponieważ po prostu za dużo o nich wiem. W bankach jest bardzo duża presja na sprzedaż takich produktów. Dla banków to żyła złota, dla (nieświadomego) klienta wręcz zupełnie odwrotnie. Z reguły takie produkty mają pełno opłat i obostrzeń o których klienci dowiadują się, gdy chcą wypłacić pieniądze*.

Tym bardziej zadziwiły mnie Wymarzone Perspektywy. Wymarzone Perspektywy to indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (UFK) oferowane we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. I to właściwie jedyna wspólna cecha z opisanym powyżej produktem. Umowa zakłada na jest na czas określony do osiągnięcia 80 roku życia. Do ubezpieczenia można przystąpi wieku 18 – 70 lat. Na początek należy wpłacić 5.000 zł a później można dopłacać w dowolnym momencie jednorazowo co najmniej 200 zł. Nie ma obowiązku wpłat regularnych co miesiąc, kwartał czy co rok.

wymarzone perspektywy raiffeisen polbank warunki promocja

Wymarzone Perspektywy – najważniejsze cechy:

 • Składka Jednorazowa – minimalnie 5.000 zł.
 • Składka Dodatkowa – minimalnie 200 zł.
 • Maksymalna liczba umów ubezpieczeniowych – 3.
 • Maksymalna suma zapłaconych Składek Jednorazowych na wszystkich umowach ubezpieczenia – 400.000 zł.
 • Wiek przystąpienia – 18 – 70 lat.
 • Opłata administracyjna – 1,30% od wartości rachunku w skali roku.
 • 0 zł za nabycie, konwersję oraz umorzenie (także częściową wypłatę) UFK w ramach ubezpieczenia.
 • Brak podatku w przypadku konwersji pomiędzy UFK.
 • Dodatkowe ubezpieczenie z tytułu śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Czyli inwestując swoje oszczędności w Wymarzone Perspektywy musimy liczyć się tylko z opłatą administracyjną w wysokości 1,30% rocznie. Całość wpłaconej przez nas składki jest inwestowana. Nie ma obowiązku wpłaty określonej kwoty co miesiąc czy kwartał jak to jest z reguły przy programach systematycznego oszczędzania. Z inwestycji możemy także wycofać się częściowo lub całkowicie w dowolnym momencie bez żadnych opłat. To wielka zaleta tego produktu, bardzo rzadko spotykany w produktach inwestycyjnych konkurencji.

wymarzone perspektywy raiffeisen polbank

Wpłacając swoje oszczędności na Wymarzone Perspektywy mamy do wyboru 4 strategie inwestycyjne (portfele modelowe) lub możemy samodzielnie inwestować inwestować w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Portfelami modelowymi zarządza Grupa Trigon.

Wymarzone Perspektywy – strategie inwestycyjne:

wymarzone perspektywy strategia zielona

W przypadku Strategii Zielonej co najmniej 80% wpłaconych pieniędzy inwestowana jest w fundusze pieniężne i dłużne, 5% może być inwestowane w depozyty bankowe a pozostała część to po prostu środki pieniężne.

wymarzone perspektywy strategia niebieska

W przypadku Strategii Niebieskiej fundusze pieniężne i dłużne stanowią co najmniej 50% wpłaconych pieniędzy. Z pozostałych pieniędzy co najmniej 20% to inwestycja w fundusze mieszane, 10% to fundusze akcyjne, surowcowe lub wierzytelności. Struktura zmienia się oczywiście w zależności od sytuacji rynkowej.

wymarzone perspektywy strategia czerwona strategia żółta

Strategia Żółta to już większe ryzyko. Fundusze zrównoważone oraz akcyjne/surowcowe/wierzytelności obejmują co najmniej po 20% wpłaconej kwoty. Co najmniej 30% lokowane jest w fundusze pieniężne i dłużne – pozostała część inwestowana jest w depozyty bankowe i środki pieniężne.

wymarzone perspektywy strategia czerwona

Strategia Czerwona to najbardziej agresywna strategia.  Fundusze zrównoważone oraz akcyjne/surowcowe/wierzytelności to co najmniej po 40% wpłaconej kwoty. Reszta lokowana jest w pozostałe lub wspomniane fundusze w zależności od sytuacji rynkowej.


Wybierając strategie najbezpieczniejszą – zieloną – nasze oszczędności inwestowane są prawie w całości w papiery dłużne i w części w lokaty. Ryzyko jest wtedy bardzo niskie ale i potencjalne zyski bardzo małe. Im bardziej agresywna strategia tym większa jest alokacja w fundusze akcyjne/surowcowe/wierzytelności czy fundusze mieszane. Wtedy potencjalne zyski są o wiele wyższe ale ryzyko też. Ale to wiadomo – długoterminowo kto nie ryzykuje ten nie wygrywa.

Ponieważ produkt Wymarzone Perspektywy jest formie ubezpieczenia więc w przypadku śmierci ubezpieczonego zostanie wypłacona większa z dwóch sum: suma wpłaconych składek lub 100% wartości umorzonych Jednostek Uczestnictwa UFK + 1% wpłaconych składek. Dodatkowo w przypadku śmierci ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostanie wypłacone dodatkowe świadczenie zgodne z poniższą tabelą:

wymarzone perspektywy ubezpieczenie nnw

Wpłacając na Wymarzone Perspektywy co najmniej 100.000 zł i utrzymując tą kwotę przez 36 miesięcy otrzymamy bezpłatny voucher na badania lekarskie o wartości 750 zł brutto. Można go przekazać dowolnej osobie.

Podsumowując – spodziewałem się kolejne pułapki w stylu programu systematycznego oszczędzania opartego na funduszach. Ale okazało się, że Wymarzone Perspektywy to całkiem uczciwy i sensowny produkt ubezpieczeniowo-inwestycyjny. Można wpłacić początkowe 5.000 zł i nie trzeba przejmować się obowiązkiem regularnych dopłat. Opłata administracyjna – 1,30% – nie jest wysoka – wręcz bardzo niska w porównaniu do podobnych produktów. Nie ma opłat likwidacyjnych. Oczywiście nie jest to lokata bankowa – nie ma ochrony kapitału, należy liczyć się z potencjalny zmniejszeniem wartości, inwestycje w fundusze należy traktować jako długoterminowe oraz należy kupować/inwestować jak jest tanio a sprzedawać jak jest drogo.

Ale na takim produkcie można zacząć swoją przygodę z funduszami. Można nauczyć się uśredniać cenę (inwestując 200 zł regularnie co miesiąc przez rok uśredniamy cenę i unikamy inwestowania całości na tzw. górce). Można nauczyć się też jak działa rynek funduszy – potencjalna strata części kapitału od 5.000 zł nie powinna być duża, tak jak i potencjalne zyski więc ryzyko nie będzie duże. I nawet nie straszy obowiązek posiadania konta osobistego w Raiffeisen Polbanku ponieważ jest one na zawsze bezpłatne (warunki zapisane w umowie).

wymarzone perspektywy raiffeisen polbank warunki


* Pamiętam jeden z takich produktów (nie wymienię nazwy). Minimalna składka 200 zł miesięcznie lub 2.000 zł rocznie. Obowiązek utrzymywania produktu przez 10 lat. Opłata administracyjna 18 zł miesięcznie, opłata administracyjna – do 5%, opłata za zaksięgowanie składki (na wejście) – do 5%. Właściwie klient był „na dzień dobry” 10% w plecy. Do tego wystarczyło kilka razy nie wpłacić składki i umowa ulegała rozwiązaniu. A rezygnacja w pierwszych dwóch latach to wypłata tylko 5% wartości. Uczciwie tego czegoś nie dało się sprzedać. A placówki, które nie sprzedały dwóch takich 2 produktów miesięcznie miały rozmowy umoralniające (opr z góry) i plany naprawcze. Na szczęście ja nie musiałem tego sprzedawać.

20 Komentarze

 1. bardzo ciekawa oferta inwestycyjna. wydaje się być akurat takim produktem któremu warto dłuższą chwile poświęcić, tym bardziej że na tle ofert innych banków wydaje się być bardzo konkurencyjna

 2. Byłem 3 miesiące i 600 zł straciłem.Jestem w tym banku od ponad 10 lat. i dałem się zrobić blondynce która cały czas mnie edukowała że mogę tylko zyskać. Wymarzone perspektywy są dla niej a dla mnie czarna rozpacz. składam rezygnację z tego nieuczciwego banku.

 3. Uwaga straciła 9000 złotych poprzez pracownicę banku, która wmawiał mi że to idealna lokata a nie fundusz osobie tej zauwafałam teraz już ona nie pracuje szukam innych osób, które to zostały według mnie oszukane przez ten bank.

 4. Przez 2 lata również straciłem 30% wartości.Przedstawiciel banku ciągle wpiera że to się zmieni.Produkt wymarzone perespektywy- chyba dla funduszu- dramat!!!Szukam osób w podobnej sytuacji.keruj

 5. Dzis w Polbanku poinformowano mnie ze jest to „polisa kapitalowa” bez zadnej klauzuli na wypadek smierci. Bylem tam zamknac konto mamy po jej smierci. Nie wiedzialem, ze moja mama miala coś takiego wykupione. Oczywiscie nie znalem zadnych warunkow. Mila pani zaproponowala mi wyplate nie malej sumy i byla strasznie zdziwiona ze poprosilem najpierw o wydrukowanie warunkow umowy ktora zostala podpisana. Okazalo sie ze nie mozna ich znalezc. Pani zaproponowala jedynie wyplate pieniedzy ktore pozostaly przy okazji nie chciala mnie poinformowac ile mama wplacila na poczatku. Poniewaz nie ufam bankom nie zgodzilem sie i postanowilem przeszukac mieszkanie mamy. Znalazlem dokumenty i okazalo sie ze propozycja Polbanku to wplacone srodki -30%!
  To jest zwykle oszustwo. Jakies propozycje co do dalszego dzialania?

 6. Szukałem bezpiecznej i w miarę korzystnej lokaty na 70 tys. Pani (jak się później okazało oszustka) z Raiffeisen w Radomiu na Żeromskiego przekonała mnie do „Wymarzonych Perspektyw” zapewniając że to świetna alternatywa dla lokaty bankowej. Efekt ? Po niespełna roku straciłem 6,5 tys !!!
  p.s.
  Pani EG, jesteś zwykłą oszustką i szachrajką.

 7. Ja też straciłam ‚ ponad 7,500 tyś ‚ nie dajcie się nabrać to oszustwo ‚panie w banku polecają produkt bo mają prowizję i tyle ‚ale rodzi się pytanie czy można coś z tym zrobić od strony prawnej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.