12-miesięczna Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN

Tym razem opisuję propozycję 12-miesięcznej Lokaty Strukturyzowanej opartej na kursie USD/PLN w PKO BP. To już piąta edycja tej lokaty inwestycyjnej. Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN daje możliwość maksymalnego zysku do 5% – 6,50% przy zachowaniu 100% gwarancji ochrony kapitału na koniec okresu jej trwania. Zysk zależy od kształtowania się kursu amerykańskiego dolara względem polskiej złotówki. Pozostały jeszcze dwie subskrypcje tej lokaty strukturyzowanej: w dniach 15-30.06.2015 r. oraz 20-31.07.2015 r.

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V – najważniejsze cechy:

  • 12-miesięczny okres inwestycji – od 01.07.2015 r. do 30.06.2016 r. oraz od 01.08.2015 r. do 31.07.2016 r.
  • 100% gwarancji ochrony kapitału na koniec inwestycji.
  • Minimalna kwota inwestycji – 2.000 zł.
  • Środki w czasie subskrypcji oprocentowane na 0,50% (1% dla klientów Bankowości Osobistej i Prywatnej).
  • Brak opłat wstępnych.
  • Prowizja za zerwanie – 2%.
  • Od zysku pobierany jest podatek „belki”.

Dwa dni po starcie Lokaty Strukturyzowanej opartej na kursie USD/PLN V nastąpi obserwacja kursu początkowego USD/PLN. Pod koniec trwania Lokaty Strukturyzowanej (3 dni przed końcem) nastąpi za to obserwacja kursu końcowego USD/PLN. Zysk z inwestycji zależy od tego, o ile osłabi się kurs dolara względem złotówki w dniu końcowej obserwacji względem dnia z początkowej obserwacji. Maksymalny zysk może wynieść do 6,50%. Tzw. kupon (odsetki) zostanie ostatecznie ustalony w ciągu 6 dni od daty startu Lokaty Strukturyzowanej.

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V – sposób wyliczenia oprocentowania:

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD

Warunki Lokaty na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane. Ale po wczytaniu się w powyższą tabelę wszystko się staje jasne. Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V to po prostu zakład o spadek kursu dolara względem polskiej złotówki. Jeżeli za rok kurs USD/PLN nie spadnie, a wręcz wzrośnie to nie otrzymamy żadnego oprocentowania. Jeżeli jednak ten kurs spadnie to otrzymamy oprocentowanie zależne od wysokości tego spadku (zgodnie z powyższą tabelą). Jeżeli jednak za rok dolar będzie kosztował o 20 groszy mniej (lub jeszcze taniej) to oprocentowanie wyniesie tylko 0,50%. A oto kilka scenariuszy wyniku Lokaty Strukturyzowanej opartej na kursie USD/PLN V.

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V – scenariusz optymistyczny:

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD - scenariusz optymistyczny

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V – scenariusz pesymistyczny:

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD - scenariusz pesymistyczny

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD/PLN V – scenariusz neutralny:

Lokata Strukturyzowana oparta na kursie USD - scenariusz neutralnyNa tych przykładowych 3 scenariuszach widzimy ile możemy zarobić. Czyli od nic do 6,50% w skali roku. Oprocentowanie w granicach 5% byłoby rewelacją – najlepsza obecnie lokata na 12 miesięcy daje oprocentowanie w wysokości 2,80%. Ale przy Lokacie Strukturyzowanej odsetki są należne dopiero po spełnieniu pewnych warunków. To zakład – kurs dolara musi mocno spaść – inaczej z odsetek nici. Czy inwestować? Eh… gdybym wiedział to byłbym już bogaty. Największym problemem jest to, że nigdy nie wiadomo jak się zachowa rynek. Dlatego preferuję zwykłe, bezpieczne lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.