Premia 150 zł za konto osobiste w Nest Banku + lokaty do 4%

Nest Bank po ponad półtorarocznej przerwie powrócił do premiowania nowych klientów chcących założyć w tym banku konto osobiste. W dniu dzisiejszym pojawiła się promocja Nest Konto z bonusem na start dzięki której nowi klienci mogą otrzymać do 150 zł za konto osobiste w Nest Banku. Premia podzielona jest na dwie części – 75 zł za płatności bezgotówkowe oraz 75 zł za przelewanie na konto osobiste swojego wynagrodzenia. Dodatkowo nowi klienci mogą otworzyć Nest Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4% do kwoty 10.000 zł oraz inne bardzo dobrze oprocentowane produkty. Nowa promocja Nest Banku trwa do 28.02.2019 r. lub do wyczerpania puli 1.000 sztuk promocyjnych wniosków. Z doświadczenia wiem, że te wnioski się szybko kończą… i akcja się w następnym dniu skończyła.

Z akcji mogą skorzystać nowi klienci Nest Banku, którzy w ciągu 24 miesięcy przed złożeniem wniosku nie byli posiadaczem konta w Nest Banku. Nie można być także w trakcie otwierania takiego konta. Aby otrzymać 150 zł na konto osobiste w Nest Banku należy złożyć wniosek o otwarcie Nest Konta za pośrednictwem specjalnej strony promocji oraz najpóźniej do 15.03.2019 r. zawrzeć umowę z Nest Bankiem.

Premia podzielona jest na dwie części. Z jednej strony można otrzymać 3 x 25 zł za wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącach od lutego do maja. Maksymalnie można otrzymać w ten sposób 75 zł premii (np. za transakcje w marcu, kwietniu i maju). Druga część premii należna jest za przelanie do końca maja na konto osobiste swojego wynagrodzenia w wysokości co najmniej 1.000 zł. Warunkiem wypłaty tej premii jest wykonanie chociaż raz do końca maja 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu kalendarzowym. Premie będą wypłacane do 20-go następnego miesiąca, po miesiącu spełnienia warunków wypłaty nagród. Premia 150 zł za konto osobiste w Nest Banku + lokaty do 4%

Jak widać warunki nie są trudne do spełnienia. Wystarczy 5 transakcji bezgotówkowych miesięcznie bez względu na kwotę. Do transakcji bezgotówkowych nie zaliczają się płatności za gry hazardowe i wypłaty gotówki typu cash back. Wynagrodzenia musi być wynagrodzeniem, ponieważ Nest Bank opisał jego definicję* bardzo szczegółowo, a dodatkowo w regulaminie promocji udzielił sobie zgody na poproszenie o dokument potwierdzający prawo do tego wynagrodzenia. Więc tutaj kombinacje i przelewy z odpowiednim tytułem raczej nie przejdą. Nest Konto można otworzyć za pośrednictwem kuriera, przelewu weryfikacyjnego, wideo-rozmowy lub poprzez finalizację – podpisanie umowy w placówce Nest Banku.

Ja chętnie bym nawet przeniósł swoje wynagrodzenia do Nest Banku i skorzystał z promocji, ale obecnie otrzymuje premię z tego tytułu w Santanderze (gdzie jest podobna promocja – szczegóły tutaj) a później powracam z wynagrodzeniem do ING Banku Śląskiego, który po raz drugi oferuje mi premię 120 zł za przeniesienie wynagrodzenia (plus 200 zł za oszczędzanie – szczegóły ofert ING tutaj). Tym bardziej, że konto osobiste Nest Konto jest całkowicie darmowe – brak jest opłat za konto, kartę i wypłaty z bankomatów.


Regulamin promocji Nest Konto z bonusem na start.


Premia 150 zł za konto osobiste w Nest Banku + lokaty do 4%


Standardowo nowi klienci Nest Banku mogą założyć Nest Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4% do kwoty 10.000 zł na 3 miesiące lub na 6 miesięcy jak zapewnimy wpływy wynagrodzenia na Nest Konto. Konto Oszczędnościowe Nest Oszczędności oprocentowane jest stawką 2,25% do kwoty 50.000 zł oraz 2% dla nadwyżki ponad tą kwotę do końca miesiąca założenia tego konta i przez kolejne 3 miesiące.  Oprocentowanie standardowe równe jest stawce WIBOR 3M – 0,50%. Dostępne są też Nest Lokaty Nowe Środki oraz Nest Lokaty Lojalne z oprocentowaniem do 2,75% – szczegóły tych lokat można znaleźć w moich rankingach lokat. A do tego dochodzi jeszcze program systematycznego oszczędzania Nest Rodzinne Oszczędności o którym pisałem kiedyś tutaj.


*Wpływ Wynagrodzenia–suma wpływów na Rachunek ROR realizowanych na rzecz jego posiadacza z tytułu: (i) wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę stosunków mianowania/powołania, kontraktów menedżerskich/wojskowych/marynarskich; umów zlecenia/o dzieło dokonanego bezpośrednio na Rachunek ROR przez pracodawcę / zleceniodawcę lub(ii) renty lub emerytury i świadczenia przedemerytalnego dokonanego bezpośrednio na Rachunek ROR przez organ wypłacający świadczenie lub(iii) stypendium dokonanego bezpośrednio na Rachunek ROR przez uczelnię wyższą lub inny organ wypłacający świadczenie lub(iv) świadczenia z programu Rodzina 500 plus lub innego świadczenia rodzinnego dokonanego bezpośrednio na Rachunek ROR przez organ wypłacający świadczenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.