Oprocentowanie lokat w 2016 roku – czego się można spodziewać?

oprocentowanie lokat w 2016

Powoli, lecz nieubłaganie kończy się ten rok. Rok dla oszczędzających na lokatach raczej niezbyt korzystny. Jeszcze rok temu o tej porze pisałem o Lokatach Świątecznych, Sylwestrowych lub Noworocznych. W grudniu 2014 roku oprocentowanie w wysokości 3,50% – 3,70% nie było niczym nieosiągalnym a czasami można było się załapać na oprocentowanie nawet 4%. Obecnie takich ofert już nie ma – odeszły do przeszłości. Dzisiaj postaram się poprognozować na jakie oprocentowanie lokat w 2016 roku będzie można liczyć. Pora się wziąć do pracy po świątecznym odpoczynku. 

Na początek należy porównać główne wskaźniki makroekonomiczne od których najbardziej zależy i będzie zależało oprocentowanie lokat w 2016 roku. Na oprocentowanie lokat największy wpływ mają: WIBOR, inflacja oraz stopy procentowe NBP. Dla porównania:

 

Grudzień 2014

Grudzień 2015

WIBOR 3M

2,06%

1,72%

Inflacja -1%

-0,60%

Stopa Lombardowa 3%

2,50%

Inflacja za grudzień nie została jeszcze podana więc przyjąłem tą z listopada. Nie powinno być dużej różnicy o ile jakakolwiek będzie. Jak widać jedna z głównych stóp procentowych NBP – stopa lombardowa spadła najbardziej – o 0,50%. Inflacja, a raczej deflacja spadła o 0,40% a najważniejsza stopa procentowa po której banki pożyczają sobie pieniądze – WIBOR 3M – spadł o 0,34%. O ile jeszcze rok temu bez problemu można było ulokować swoje oszczędności na krótkoterminowej lokacie z oprocentowaniem 3,50% to obecnie ta stawka wynosi już około 2,75%. To aż 0,75% różnicy na niekorzyść oszczędzających. A kto trafił na dobrą okazję rok temu to otrzymał oprocentowanie nawet w wysokości 4%.

Na pierwszy rzut oka oprocentowanie lokat powinno spaść o tyle samo co WIBOR-u 3M. Ale tak do końca nie jest. Tak naprawdę na oprocentowanie lokat w 2016 roku największy wpływ będzie miała wysokość stóp procentowych. W październiku 2014 roku podstawowa dla banków stopa procentowa NBP – stopa lombardowa spadła w październiku 2014 roku z 4% do 3%, a w marcu 2015 roku została obniżona do 2,50%. Tym samym w bankach maksymalne nominalne oprocentowanie kredytów nie wynosi już 16% a „tylko” 10%. A jaka to ważna stopa procentowa pisałem tutaj.

Banki więc pożyczając pieniądze zarabiają o wiele mniej niż jeszcze około półtora roku temu. A według różnych opinii stopy procentowe mogą w przyszłym roku spaść jeszcze o nawet 0,50%. Dodając do tego utrzymującą się deflację (główną przyczynę planowanych dalszych obniżek stóp procentowych) oraz planowany podatek bankowy to perspektywy dla oszczędzających w bankach na bezpiecznych lokatach i kontach oszczędnościowych rysują się niezbyt optymistycznie. Banki obniżą automatcznie oprocentowanie lokat o stawkę równą wysokości wprowadzonego podatku bankowego. Już teraz jest banki mają nadmiar gotówki.

Według mnie oprocentowanie lokat w 2016 roku będzie powoli i systematycznie spadać. Widać to już od kilku miesięcy. Oprocentowanie lokat sukcesywnie spada z poziomu 3% w kierunku 2,50% i w przyszłym roku takiego oprocentowania się można spodziewać. A jeżeli stopy procentowe rzeczywiście spadną i zostanie wprowadzony podatek bankowy to oprocentowanie lokat osiągnie jeszcze niższy, nigdy niespotykany poziom. Jak będzie to się dopiero okaże. Ale z drugiej strony z pewnością będą pojawiać się promocje i okazje, z których będzie trzeba tym bardziej korzystać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.