Obligacje Skarbowe – czy obecnie warto

Bardzo długo na blogu nie pojawiały się żadne informacje o Obligacjach Skarbowych. Jeżeli chodzi o oszczędzających to od kilku miesięcy (po krótkotrwałym tąpnięciu w Idea Banku oraz Getin Banku) systematycznie nadchodzą gorsze czasy. Z jednej strony spada oprocentowanie, słyszy się informacje o ewentualnym dalszej obniżce stóp procentowych. W ślad za tym trendami spada oprocentowanie lokat. Z drugiej strony inflacja osiągnęła już poziom grubo powyżej 2% – obecnie jest to aż 2,60%. W bankach nie ma lokat opartych o wskaźnik inflacji – są tylko lokaty oparte o stopy procentowe czy wskaźnik WIBOR – ale te stawki niewiele już mają wspólnego z inflacją. Szansą w tej sytuacji powinny być Obligacje Skarbowe.

Dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe – aktualna oferta:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 1,50%.
  • Obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 2,10% z roczną kapitalizacją odsetek.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem 2,20% w pierwszych 6 miesiącach, w kolejnych miesiącach oprocentowanie równe stawce WIBOR 6M (obecnie 1,79%). Z wypłatą odsetek co pół roku.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 2,40% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie dałoby to 3,85%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 2,70% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie dałoby  to 4,10%). Z roczną kapitalizacją odsetek.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 2,80% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie dałoby to 4,35%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 3,20% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 2% (obecnie dałby to 4,60%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.

Obligacje Skarbowe - czy obecnie warto

Od bardzo długiego czasu stawki bazowe obligacji nie zmieniło się. Jeżeli chodzi o krótkie terminy to obligacje ewidentnie przegrywają z krótkoterminowymi lokatami. Lepszą ofertę ma nawet PKO BP – szczegóły w rankingach lokat krótkoterminowychą oraz lokat długoterminowych. Tak naprawdę solidne i bezkonkurencyjne oprocentowanie otrzymuje się w przypadku Obligacji Skarbowych na 4 i 10 lat (głównie ze względu na wysoki wskaźnik inflacji). Jeszcze lepsze są Rodzinne Obligacje Skarbowe na 6 i 12 lat. Niestety z tych ostatnich obligacji mogą skorzystać tylko osoby korzystające z programu Rodzina 500+ do wysokości przyznanego świadczenia (jako suma miesięcznych otrzymanych kwot od początku przyznania świadczenia). Niestety w Polsce oszczędzanie naprawdę długoterminowe – powyżej 5 lat – jest naprawdę bardzo mało popularne.

Od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%). Do tego należy jeszcze doliczyć opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 70 gr od jednej Obligacji Skarbowej (100 zł) w przypadku okresów do 6 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie do dnia wycofania środków. Najlepsze oprocentowanie otrzymuje się tylko w przypadku naprawdę długoterminowych obligacji. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje. Biorąc pod uwagę niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.

Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.


Źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl/. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.