Lokata Kapitał na Emeryturę w PKO BP

lokata kapitał na emeryturę pko bp oferta warunki

Ponad 4 miesiące temu pisałem o Lokacie Kapitał na Marzenia w PKO BP. PKO BP zachęcał do długoterminowego oszczędzania proponując na tej lokacie oprocentowanie 5% do końca roku. Lokata Kapitał na Marzenia nadal jest w ofercie PKO BP, choć bez tej 5% zachęty wygląda już trochę blado. W ofercie PKO BP jest także inna propozycja na długoterminowe oszczędzanie – Lokata Kapitał na Emeryturę – wariant depozytowy. PKO BP kusi w miarę korzystnym oprocentowaniem oraz premią odsetkową oraz lojalnościową. Tylko czy warto? Prześwietlam.

Konstrukcja Lokaty Kapitał na Emeryturę jest bardzo podobna do Lokaty Kapitał na Marzenia. Lokata Kapitał na Emeryturę to propozycja PKO BP dla klientów chcących regularnie odkładać pieniądze na swoją przyszłą emeryturę. Lokata Kapitał na Emeryturę otwierana jest na 15 lat (180 miesięcy) z możliwością dwukrotnego automatycznego odnowienia. Jest to swego rodzaju program systematycznego oszczędzania, w ramach którego zobowiązujemy się do regularnego wpłacania na Lokatę określonej kwoty.

Lokata Kapitał na Emeryturę – warianty:

lokata kapitał na emeryturę pko bp

W każdym miesiącu oszczędzania można dokonać maksymalnie dwóch dopłat  do Lokaty Kapitał na Emeryturę w wysokości zgodnej z wybranym programem oszczędzania. Wybierając Program 200 na początku należy wpłacić 200 zł, a w kolejnych miesiącach albo jednokrotnie 200 zł albo dwa razy po 200 zł. Oprocentowanie podstawowe Lokaty Kapitał na Emeryturę równe jest stawce WIBOR 3M. Oprocentowanie te zmienia się co kwartał a odsetki dopisywane są do Lokaty (lub na rachunek osobisty) co 6 miesięcy. Dodatkowo regularnie wpłacając pieniądze na Lokatę Kapitał na Emeryturę można otrzymać premię odsetkową oraz premię lojalnościową co może podwyższyć oprocentowanie wpłaconych pieniędzy.

Lokata Kapitał na Emeryturę – oprocentowanie:

lokata kapitał na emeryturę pko bp warunki

Warunkiem uzyskania premii odsetkowej jest zgromadzenie na koniec 6-miesięcznego podokresu oszczędzania salda wymaganego dla danego programu oszczędzania (np. dla programu 500 kwoty 3.000 zł). Premia lojalnościowa naliczana jest dla środków utrzymanych przez co najmniej 5 lat. Sprawia to, że wpłacone pieniądze mogą być oprocentowane nawet na 2,43% ale tylko przez (mniejszą) część trwania Lokaty Kapitał na Emeryturę. Co ważne – obie premię naliczane są tylko w pierwszym, 15-letnim okresie umowy o Lokatę Kapitał na Emeryturę. Jeżeli Lokata odnowi się na kolejny okres to obowiązuje tylko oprocentowanie oparte o wskaźnik WIBOR 3M.

Aby otworzyć Lokatę Kapitał na Marzenia należy posiadać w PKO BP rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (z wyłączeniem PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, Konta Inteligo oraz ROR Depozyt). Czyli decydując się na długoterminowe oszczędzanie należy się związać z PKO BP na co najmniej 15 lat. Choć tak naprawdę Lokatę Kapitał na Emeryturę można zerwać po każdych 6 miesiącach z zachowaniem naliczonego oprocentowania. Oczywiście pieniądze nie muszą być przeznaczone na emeryturę – mogą być przeznaczone również na inne cele.

Tyle fakty. A teraz teraz pora na trochę opinii. Lokata Kapitał na Emeryturę to bardzo ciekawa propozycja na długoterminowe oszczędzanie, których tak naprawdę brak w innych bankach. Niestety wszystko rozbija się o warunki i o (za niskie) oprocentowanie. Wpłacając po 500 zł regularnie co miesiąc przez 18 lat zbierzemy w przybliżeniu 90.000 zł + 18.170 zł odsetek (biorąc pod uwagę przedstawione oprocentowanie). Wpłacając samodzielnie na konta oszczędnościowe i lokaty z oprocentowaniem 2,90% otrzymamy odsetki w wysokości 22.850 zł czyli o 20% więcej. I o tyle procent jest to gorsza oferta w porównaniu do najlepiej oprocentowanych lokat i kont oszczędnościowych. Dla Programu 200 porównanie wypada o wiele mniej korzystnie. Dodatkowy minus to o wiele gorsze oprocentowanie w przypadku wcześniejszej wypłaty z Lokaty. Choć z drugiej strony Lokata Kapitał na Emeryturę to bardzo dobra propozycja dla ludzi, którzy samodzielnie nie potrafią zadbać o swoje oszczędności i w inny sposób nie odłożą żadnej kwoty. Czyli nie dla mnie ale znam kilka osób, którym taki „Kij i Marchewka” by się przydały.


* Oczywiście obliczenia wykonałem dokonując pewnych uproszczeń.


Na koniec wszystkich zainteresowanych aktualną ofertą najlepszych lokat, oraz tych, którzy trafili tutaj przypadkowo po pewnym czasie zapraszam do przejrzenia najnowszych, zawsze aktualnych rankingów: zestawienia najlepszych lokat, rankingu lokat krótkoterminowych, rankingu lokat długoterminowych, rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat i kont oszczędnościowych w walutach. Zapraszam także do przejrzenia zestawienia najlepsze promocje bankowe.

8 Komentarze

  1. „500 zł regularnie co miesiąc przez 18 lat zbierzemy w przybliżeniu 90.000 zł”
    Art. jest z 2015r, ale matematyka jest chyba ta sama: 180*500=90000, a 18 lat ma 216 miesięcy, rozumiemy że to zwykła pomyłka, ale co do zasady rachunek jest błędny. Aha, w 2018r widzę opłatę za obligatoryjny rachunek w pkobp za 9.90 zł miesięcznie = 1782zł przez 180 mies.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.