Lokaty w Alior Banku – podsumowanie oferty

lokaty w Alior BankuAktualizacja 04.12.2015 r.

Lokaty w Alior Banku były przez długi czas dosyć słabo oprocentowane. Ale od pewnego czasu stan ten stopniowo uległ zmianie. Najpierw do oferty Alior Banku weszły dobrze oprocentowane Lokaty na 120 oraz 210 dni, później pojawiła się jeszcze lepiej oprocentowana lokata 3-letnia. Od jakiegoś czasu można otworzyć także 92-dniową Lokatę TOP5. Sprawiło to, że postanowiłem się na nowo przyjrzeć lokatom w Alior Banku, który niespodziewanie dla klientów depozytowych stał się bardzo dobrą opcją. Niestety od 28.08.2015 r. Alior Bank obniżył oprocentowanie Lokat 210-dniowej oraz 120-dniowej, jak też 2-letniej. A od 04.12.2015 r. oprocentowanie Lokaty 120-dniowej, 210-dniowej oraz TOP5 zostało podwyższone.

Lokaty w Alior Banku:

  • 60-dniowa Lokata Online z oprocentowaniem 2%.
  • 2-miesięczna Lokata z oprocentowaniem 4% do kwoty 10.000 zł dostępna dla nowych klientów w terminie 30 dni od otwarcia konta osobistego w Alior Banku.
  • 92-dniowa Lokata TOP5 z oprocentowaniem 2,50% 2,65% – dostępna jedynie dla nowych środków – Lokata TOP5 odnawia się na kolejny okres z oprocentowaniem takim samym jak najlepsza standardowa lokata na 3 miesiące wybrana z pośród pięciu największych banków (PKO BP, Pekao SA, ING, mBank, BZ WBK).
  • 120-dniowa Lokata z oprocentowaniem 2,50% 2,70% – dostępna jedynie dla nowych środków.
  • 210-dniowa Lokata z oprocentowaniem 2,60% 2,75% – dostępna jedynie dla nowych środków.
  • 2-letnia Lokata z oprocentowaniem 2,90%, od 21.10 oprocentowanie 2,75%.
  • 24-miesięczna Lokata z oprocentowaniem równym WIBID 1M + 1% – łącznie 2,46% – oprocentowanie zmienia się co miesiąc z oparciu o stawkę WIBID 1M z 10-tego dnia miesiąca. (obecnie 1,46%).
  • 36-miesięczna Lokata z oprocentowaniem równym WIBID 1M + 1,20% – łącznie 2,66% – oprocentowanie zmienia się co miesiąc z oparciu o stawkę WIBID 1M z 10-tego dnia miesiąca. (obecnie 1,46%).

Nowe środki to nadwyżka ponad stan posiadania obliczony obecnie na dzień 20.07.2015 r. 02.12.2015 r. Oczywiście skupiłem się na lokatach z oprocentowaniem co najmniej 2%. Lokaty w Alior Banku w większości nie wymagają otwierania konta osobistego. Całkowicie online można otworzyć najlepiej oprocentowane lokaty: Lokatę na 120 oraz 210 dni oraz Lokatę 3-letnią. Jeżeli jednak chcemy otworzyć Lokaty oparte o stawkę WIBID 1M, Lokatę Online czy Lokatę Start to już musimy się zdecydować na konto osobiste w Alior Banku.

lokaty w Alior Banku

Konto Oszczędnościowe w Alior Banku nie powala oprocentowaniem – nowi klienci przez pierwsze 3 miesiące mogą liczyć na oprocentowanie wysokości 2,25%. Później stawka spada do 0,96% (WIBID 1M – 0,50%). Praktycznie taką samą ofertę lokat (ale już nie konta oszczędnościowego) ma Meritum Bank, który niedawno został przejęty przez Alior Bank. Ofertę depozytową Meritum Banku opiszę w kolejnym artykule a tutaj wspominam o tym z powodu podejścia obu banków do pojęcia nowych środków. Jeżeli preferujemy lokaty krótkoterminowe (Lokaty na 120 oraz 210 dni) to po zakończeniu terminu lokat(y) możemy przelać pieniądze do Meritum Banku i będą one tam traktowane jako nowe środki. I w taki sposób można ominąć (idiotyczny dla mnie) wymóg wpłaty nowych środków.

lokaty w Alior Banku

W Alior Banku można także otworzyć konta osobiste: Internetowe Konto ZEROzłotowe, Konto Rozsądne czy Konto Wyższej Jakości. Ale o ile Lokaty w Alior Banku z czystym sumieniem mogę polecić, to z kontami osobistymi należy uważać. Alior Bank jest mistrzem w prowadzaniu nowych prowizji za coś, co miało być darmowe. Największym echem odbiło się wprowadzenie opłat z Konto Rachunki bez Opłat, które było otwierane jako konto techniczne dla klientów opłacających za darmo rachunki w placówkach Alior Banku. Pewnie jest jeszcze pełno klientów, którzy nie mają świadomości, że posiadają takie konto i nalicza im się opłata. O Pożyczce 5% z Gwarancją Najniższej Raty z RRSO na poziomie 17,20% już nawet nie wspominam…

I na koniec jeszcze jedna mała uwaga. Alior Bank jest trzecim z kolei bankiem (po Getin Banku oraz Idea Banku), który zdecydował się na zmianę strony internetowej. Z pewnością się czepiam, ale jestem chyba tradycjonalistą i poprzednia wersja była dla mnie bardziej przejrzysta. Ale z drugiej strony to może być też także kwestia przyzwyczajenia.


Na koniec wszystkich zainteresowanych aktualną ofertą najlepszych lokat, oraz tych, którzy trafili tutaj przypadkowo po pewnym czasie zapraszam do przejrzenia najnowszych, zawsze aktualnych rankingów: zestawienia najlepszych lokat, rankingu lokat krótkoterminowych, rankingu lokat długoterminowych, rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat i kont oszczędnościowych w walutach.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.