Lokata Strukturyzowana Top Giganci w Idea Banku

lokaty w idea banku

Witam. Ostatnio zwrócił się do mnie jeden z moich czytelników z prośbą o prześwietlenie znajdującej się obecnie w ofercie Idea Banku IX edycji Lokaty Strukturyzowanej Top Giganci. Lokata ta jest często proponowana osobom, którym kończą się standardowe lokaty. Na pierwszy rzut oka oferta wygląda na bardzo dobrą ale jak zawsze ważne są szczegóły. Nie pozostaje mi nic innego jak prześwietlić ofertę Idea Banku. Szczególnie, że nowe, kolejne edycje Lokaty Strukturyzowanej Top Giganci to tylko kwestia czasu.

Lokata Strukturyzowana Top Giganci – najważniejsze cechy:

 • 1-, 2- lub 3-letni okres inwestycji.
 • Okres subskrypcji do 31.07.2015 r.
 • Start Lokaty – 05.08.2015 r.
 • 100% gwarancji ochrony kapitału na koniec inwestycji.
 • Minimalna kwota inwestycji – 10.000 zł.
 • Brak opłat wstępnych.
 • Środki w czasie subskrypcji oprocentowane są na 3%.
 • Opłata za rezygnację – 3%, 2% lub 1% w zależności o terminu rezygnacji + opłata administracyjna.
 • Od zysku pobierany jest podatek „belki”.

Lokata Strukturyzowana Top Giganci oparta jest na kursie akcji 5 spółek: Adidas AG, CocaCola CoThe, Hyundai Motor Co, McDonalds Corp oraz Sony Corp. Start Lokaty Top Giganci nastąpi 05.08.2015 r. i wtedy też ustalone kursy zamknięcia pięciu wymienionych wyżej spółek. Jeżeli w dniu 05.08.2016 r. kursy zamknięcia wszystkich 5 spółek będą wyższe lub równe niż w dniu startu to Lokata Top Giganci się zakończy i zostanie naliczone oprocentowanie w wysokości 7%.

Jeżeli jednak choćby jedna ze spółek będzie miała wycenę niższą to lokata będzie trwała dalej. Za rok, tj. w dniu 06.08.2017 r. zostanie dokonany kolejny odczyt kursów wybranych 5 spółek. Jeżeli wszystkie kursy będą wyższe lub równe niż w dniu otwarcia to zostanie naliczone oprocentowanie w wysokości 14% za cały okres (7% w skali roku). Jednak jeżeli znowu kursu choćby jednej ze spółek będzie poniżej wartości początkowej to Lokata Top Giganci przedłuży się na kolejny rok.

W dniu 06.08.2018 r. zostanie dokonany kolejny raz odczyt kursów 5 spółek. Jeżeli wszystkie kursy zamknięcia z tego dnia będą wyższe lub równe od kursów zamknięcia z momentu startu lokaty to oprocentowanie za cały okres wyniesie 21% (7% w skali roku). Jeżeli jednak koniunktura na rynku akcji nie będzie sprzyjać i po 3 latach kursy akcji jednej lub więcej spółek spadną to lokaty ostatecznie się zakończy i otrzymamy 100% tego co zainwestowaliśmy.

Założenia wydają się być trochę skomplikowane ale po dokładniejszej analizie stają się przejrzyste. Aby otrzymać oprocentowanie w wysokości 7% kursy muszą wzrosnąć. Najlepsza opcja to spadek notowań w ciągu dwóch pierwszych lat i wzrost w ostatnim roku. Ale tego się nie da niestety przewidzieć. Lokata może się skończyć sporym zyskiem po roku, dwóch lub trzech latach. Ale też po lekko nerwowych trzech latach może się skończyć niczym. Każdym powinien mieć świadomość tego ryzyka. Lokata Strukturyzowana Top Giganci oparta jest na akcjach największych światowych korporacji, ale które działają na bardzo dynamicznym rynku. Hyundai Motor Co, McDonalds Corp oraz Sony Corp nie muszą się za rok czy dwa lata rozwijać w takim tempie jak teraz. A wręcz mogą nie wytrzymać bardzo silnej konkurencji. Wystarczy spojrzeć na to, co się stało z Nokią. Kiedyś niekwestionowany lider, obecnie przejęta przez Microsoft.

Jest jeszcze jeden aspekt tej Lokaty Strukturyzowanej. Jeżeli warunki nie będą korzystne to po 3 latach otrzymamy to co zainwestowaliśmy. Ewentualne wcześniejsze wystąpienie z inwestycji będzie drogo kosztować. Jeżeli będziemy chcieli się wycofać wcześniej to zapłacimy prowizję w wysokości 3%, 2% lub 1% zainwestowanej kwoty w zależności czy wycofamy się w pierwszy, drugim czy trzecim roku trwania Lokaty Top Giganci. A do tego należy doliczyć jeszcze 6%-8,50% opłaty administracyjnej (zostanie ona ostatecznie ustalona w dniu startu Lokaty). No i co najważniejsze – w przypadku rezygnacji w trakcie trwania Lokaty Top Giganci ochrona kapitału nie działa – otrzymamy wartość wykupu po bieżącej wycenie.


Tyle w kwestii w miarę obiektywnej i trochę suchej oceny. O dlaczego właściwie jak piszę o lokatach strukturyzowanych to nigdy nie zachęcam, nie oceniam i piszę co najwyżej „ciekawa”. Bo to inwestycje najczęściej powiązane z giełdą albo walutą. Od kilku lat działa tzw. Dyrektywa MIFID o której mało kto wie. Po serii sprzedawania funduszy jak lokaty prawo zostało zmienione w ten sposób aby chronić bardziej klientów. Przed zainwestowaniem swoich pieniędzy w produkty inwestycyjne bank ma obowiązek zbadać profil klienta. Bank nie może też w żaden sposób zachęcać do zakupu produktów inwestycyjnych. Nie można używać takich słów jak: dobra, korzystna, pewny zysk, gwarantowane oprocentowanie i tym podobnych. Takie stwierdzenia zarezerwowane są dla licencjonowanych doradców inwestycyjnych ale nie dla doradców klienta z banków. Za to grożą bardzo poważne kary finansowe.

A oto co otrzymał w wiadomości e-mail mój czytelnik na temat Lokaty Top Giganci:

lokata top giganci

I jeszcze przykład:

lokata top giganci opinie

Oczywiście doradca przez telefon poinformował, że Lokata Top Giganci może po 3 latach zakończyć się niczym. Ale kto po 3 latach będzie to pamiętał? Do wiadomości e-mail zostały dołączone warunki ale z doświadczenia wiem, że mało kto je czyta. Na miejscu mojego czytelnika ulokowałbym całość swoich oszczędności w lokatę i liczyłbym, że warunki się nie spełnią. Po 3 latach reklamacja, ewentualnie krótki proces sądowy i otrzymalibyśmy oprocentowanie 7% w skali roku. Mamy na to pisemne potwierdzenie. Taka prezentacja produktów inwestycyjnych jest niedopuszczalna i zakazana prawem. I śmiesznie brzmią zapewnienia, że doradcy zależy na długoterminowej relacji z klientem. Po 3 latach jedyne co wyjdzie to totalne zniechęcenie klienta do doradcy. Którego i tak pewnie już nie będzie, bo średni staż pracy w sprzedaży w bankowości to mniej niż rok. Kto by sobie poradził z zawyżonymi do granic możliwości planami sprzedażowymi i kosmicznymi wymaganiami…

50 Komentarze

  • no zobaczę już niedługo, bo 7 maja br mija rok od założenia mojego produktu w tym banku. Prawda też jest taka, że bankowi powinno zależeć na zarabianiu pieniędzy, bo w przeciwnym razie już nie przyciągnie nowych klientów. Jak będzie się okaże – na pewno podzielę się moim spostrzeżeniem. Nie chciałabym dać się wpuścić w maliny……..

 1. Anna – no i jak?
  Jest jakis zysk po roku, czy go nie ma?
  Ja tez mam Top Gigantow zalozona rok temu, rok uplywa 3. czerwca – z tego co sie dowiedzialam z banku, niestety Sony ciagnie sie „w ogonie” i nie spelni warunkow.
  Cos czuje , ze po 3 latach wyjde na zero…

  • W mojej też rok upływa 3 czerwca i Sony chyba nie ma szans na spełnienie warunków. Zastanawiam się na wcześniejszym zerwaniem lokaty po 3 czerwca, czyli potrącenie 7,78% kosztów administr. i 2% manipulacyjn. 🙁
   Ale z tego co sobie kalkuluję to Adidas i McDonald mają tak dobre wyniki że przy aktualnych kursach po pokryciu opłat powinienem wyjść na plus jakieś 3%, dobre i to 😉

  • Masz rację. Przecież spekulanci dobrze wiedzą, ilu klientów i na jaką sumę weszli w to. Jest pokusa, żeby tak ustawić wyniki spółek, żeby nie klient a bank zarobił po 3 latach obracania nasza forsą.
   Taki jestem mądry a też w to wszedłem i teraz nawet na tel. z Idea banku nie mogę się doczekać.

 2. Ja założyłam lokatę 7 kwietnia 2015 i po roku niestety zero zysku. Chciałam 10 maja zerwać lokatę ale powiedzieli mi, że mogę ją zerwać dopiero 10 czerwca 2016 i wtedy naliczą opłaty manipulacyjne. Szkoda gadać… Będą trzymać kasę jeszcze miesiąc a ja potrzebuję gotówkę. Dałam się nabrać jak mały Kazio.

 3. Gosia, moze Ty mi odpowiesz, bo Daniel milczy…
  Czy jak zerwiesz Gigantow po 10. czerwca to zaplacisz tylko oplate manipulacyjna czy jeszcze jakis % od kapitalu?
  Bije sie z myslami, zeby to zrobic i „przelknac” ta zabe.
  Jezeli mozesz, podaj przykladowo sume, ktora stracisz…
  pozdrawiam,
  Gosia

 4. Witam,
  niestety nie ma zysku, a zerwać nie mogę, bo za dużo stracę forsy. Dałam się wpuścić w maliny….. ale tak to już jest…. przez 3 lata będą operować moimi pieniędzmi, mogłam założyć zwykłą lokatę, będę krytykować tego typu lokaty!!!!!!!!!!!!!!
  ogólnie nie polecam

 5. bo muszę dodać, że kwota była wysoka, bo 50 tyś., Pani, z którą rozmawiałam powiedziała mi, że jeżeli zerwę teraz to ok 3 tyś jestem w plecy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! szok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Akcja charytatywna 2w 1 : Zgarnąć kasę o plebsu co dorobił na rynku i oszustwie, aby zaoszczędzić im stresu i nerwów, a szpitalom psychiatrycznym wydatków na leczenie zlustrowanych analfabetów

 7. Władowałem się w lokatę TOP Giganci na 36 mieś. Po roku czasu Idea Bank nawet nie poinformował mnie jak jest z lokatą. Dzwonię do Banku już od dwóch miesięcy i ciągle odpowiadają , że sprawę przekażą do mojego doradcy. ,, „i tak w kółko Macieju” – sprawa ciągle bez odpowiedzi. Odradzam każdemu wchodzenie w Lokaty Strukturyzowane w Idea Banku, bo to oszustwo.

 8. Również dałam się nabrać na Top Gigantów 7, utopiłam przeszło rok temu 100 tys i wygląda na to, że dopiero w czerwcu 2018 r. dostanę zwrot kapitału bez grosza zysku, co oznacza stratę ok. 5-6 tys. Winię siebie za naiwność. NIE DAJCIE SIĘ NACIĄGNĄĆ NA PRODUKTY BEZ GWARANCJI ZYSKU, A O TYCH BEZ GWARANCJI KAPITAŁU NAWET NIE SŁUCHAJCIE.

 9. Ja też coś takiego samego zrobiłem ale patrze na regulamin i tam jest taki zapis punkt regulaminu 16. Oprocentowanie kwoty lokaty w okresie subskrypcji…….3% w skali roku.Może ktoś mądry mi to wyjaśni bo do doradcy to chyba nigdy się nie dostanę.Kilka razy dzwoniłem i nic.Oszuści jak nic.

 10. W okresie subskrypcji tzn. w okresie od przystąpienia do lokaty -dzień potwierdzenia otwarcia lokaty strukturyzowanej a terminem jej otwarcia podanym na „Potwierdzeniu Otwarcia Lokaty”. Umowę na lokatę zawiera się wcześniej niż jej termin otwarcia i w tym okresie środki oprocentowane są 3%.

 11. Czytam Państwa komentarze i jedyne nad czym ubolewam to brak podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród osób obracających pieniędzmi. Zainwestowałam w Top Gigantów rok temu. Zanim to zrobiłam dwukrotnie przeczytałam prospekt i regulamin. Nie wspomnę, że nie obce jest mi pojęcie „okresu subskrypcji”, a jeżeli byłoby mi obce to od tego mam internet, żeby sobie to sprawdzić. Co więcej, na forach i blogach jest pełno opisów lokat strukturyzowanych wraz z dokładnym wytłumaczeniem wszelkich niuansów i specjalistycznych/finansowych terminów. Jednym słowem, za brak zysku winić mogę tylko siebie i swoje decyzje. Jak czytam, że ktoś pisze, że to oszustwo, bo po roku spółki nie osiągnęły wymaganych rezultatów, albo dlatego, że po 3 latach też nadal nic, to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Trzeba być świadomym, że tego typu produkty to ryzyko zamrożenia funduszy, w tym wypadku na 3 lata. Przy obecnych stopach procentowych postanowiłam zaryzykować i za 2 lata okaże się czy straciłam (bo nie zainwestowałam w alternatywne rozwiązanie). No ale nie ładowałam wszystkich oszczędności w lokatę strukturyzowaną, to niezbyt mądre. Na razie bezpiecznie inwestuję w różnej długości lokaty standardowe, głównie z braku czasu 😉 Polecam jako bezpieczne, choć niezbyt intratne przeznaczenie nadwyżek gotówki.

  • No tak, tylko oni mają jakąś dziwną metodę rozmawiania tylko przez telefon i utrudniania dostępu do dokumentów (zmiana serwisu bez dostępu do dokumentów). Co z tego że w potwierdzeniu zawarcia lokaty mam wszystko. Dostaję ją po podpisaniu dokumentów.
   Z tego co pamiętam z ówczesnych rozmów to było dużo różowiej jeśli chodzi o możliwość przerywania przed końcem.

 12. Również dałem się wpuścić w maliny, może warto pomyśleć o pozwie zbiorowym. Ponieważ konsultant mówił co innego od stanu faktycznego.
  Mam teraz dodatkowy kłopot ponieważ nie mam tej umowy.
  Założono mi konto w idea cold tam piszę do konsultanta i cisza pierwszy kontakt 27.07.2016 a teraz mamy 02.09.2016.
  W dodatku odpisuje automat, który pisze do Pani a nie do Pana
  „”Szanowna Pani,
  uprzejmie informujemy, że Pani wiadomość została przekazana do doradcy Idea
  Bank SA, który w najbliższym czasie skontaktuje się z Panią. Prosimy o
  cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź ze strony przedstawiciela banku.


  Pozdrawiam
  Xxxx Xxxxx
  Specjalista ds. Telefonicznej Obsługi Klienta”

  Jestem zainteresowany pozwem zbiorowym oszustów trzeba eliminować z rynku.

 13. Witam,
  Wczoraj ulokowałam pieniądze w lokacie strukturyzowanej (rozmowa telefiniczna) ale jeszcze nie ni otrzymałam dokumentów. Jednak po namyśle zrezygnowałam i zgłosiłam to konsultantowi oraz napisałam @ zwrotnego do doradcy z którym rozmawiałam inf go również o rezygnacji. Poinformowano mnie ze będę czekać na pieniądze do 14 dni. To jakiś absurd.

 14. Witam,

  na wstępie napiszę, że sam mam zainwestowane pieniądze w lokacie strukturyzowanej Top Giganci. Czytam powyższe komentarze i po prostu nie wierzę, że mamy tak mało myślące społeczeństwo. Absolutnie nikogo nie chcę urazić tym komentarzem, a bardziej chodzi mi o to, aby ustrzec kogoś na przyszłość. Po pierwsze, jeżeli inwestujecie Państwo swoje pieniądze, to wypadałoby chociaż wiedzieć w co! Kolejna sprawa, to dokładne wypytanie się konsultanta banku o wszystkie warunki oraz poproszenie o przesłanie pełnego regulaminu danego produktu na maila. Nikt Was nie może poganiać ani wywierać żadnych nacisków na Was, aby podjąć decyzję tu i teraz. Jeżeli nawet tak robi, to proszę się nauczyć zachowywać zimną krew i być asertywnym wobec takiej osoby.
  Dodatkowo, nie wiem skąd się biorą komentarze typu: „to oszustwo”??? Przecież przy zakładaniu lokaty było wyraźnie powiedziane, że inwestycja może potrwać 3 lata. Skąd wszyscy krytykujący ten produkt wiedzą po roku czasu, że ta lokata nie przyniesie zysku? Giełda potrafi zmienić swój trend w ciągu kilka tygodni, a my nawet nie jesteśmy na półmetku tej lokaty…
  Ważniejsze od chciwości i nadziei jest spokojne i racjonalne podejście do każdej inwestycji. Nie dajmy się manipulować ani ludziom pracującym w bankach ani ludziom wypisującym różne rzeczy w komentarzach. Ochłońmy trochę, zbierzmy jak najwięcej informacji i podejmujmy decyzję sami: przemyślaną i w pełnej świadomości. Ryzyko występuje w każdej inwestycji, nawet w tej najbezpieczniejszej. NO RISK NO FUN.
  Życzę powodzenia w inwestowaniu i obyśmy wychwalali tą lokatę w 2018 roku :)) GŁOWA DO GÓRY

 15. Witam. Też mam oczywiście TOP GIGANTów, ale coś tam w tym SONY drgnęło kurs do góry. Ni ewiem gdzie sprawdzić jakie były kursy odniesienia. Może ktoś ma to proszę o linka.

 16. Ludzie gdzie wy macie rozum wchodząc w takie lokaty. Wchodzicie w takie coś i nawet nie wiecie jak kurs poszczególnych spółek się zachowuje? Przecie to jest 10% szans aby spełniły się warunki. Na giełdzie jestem od paru dobrych lat i wszystko na ten temat. Oni liczą że będą mieli darmowa pożyczkę za waszą kasę lub czekają aż sami zerwiecie i tu jest ich zarobek. Przecie nawet nie muszą obracać tymi pieniędzmi tylko zrobić sobie indeks tych spółek i czekają na ostatni dzień aby sprawdzić czy warunki się spełniły. Ludzie później zal i płacz jak z frankowcami

  • Wydaje mi się, że nie ma możliwości ,,zajrzenia” do tej lokaty tak bezpośrednio z konta. Bo niby co chciałaby Pani zobaczyć? Może Pani zadzwonić i po prostu zapytać o stan lokaty i wartości spółek.

 17. Nie pakujcie się w BAGNO , TO WSZYSTKO TO JEST WIELKIE GGGGGGGGGG Bank obraca naszymi pieniędzmi . a my nic z tego nie mamy . Obiecanki cacanki a głupiemu radość . UCIEKAĆ JAK NAJDALEJ PRZED TAKIMI INWESTYCJAMI .OSTRZEGAM jeszcze raz OSTRZEGAM przed takimi lokatami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. Moja rada należy z rezygnować jak najszybciej dlaczego ! pon pierwsze 5 jednostek popularnych na rynku nigdy nie jadzie w parze po drugie bankowi nie zależ na zysku a na blokowaniu kasy po trzecie niewiadoma naprawdę gdzie te pieniądze są zdeponowane i kto obraca kasą ja miale o d stycznia 2015 i narazi nie odsysałem żadnej kasy pomimo zamknięcia na minusie hun daj motor i całego bajzla 9,01,2018 r i upływu dwóch tygodni

 19. Włożyłem 10 tysięcy na Top Gigantów od 9.1.2015 r. Pani w telefonicznej rozmowie zapewniała mnie, że nawet jak firmy nie uzyskają przez ten czas zysku na giełdzie to i tak za każdy rok dostanę 3 procenty odsetek od wkładu.
  Odesłali mi pod koniec stycznia 2018 r. kwotę równą 10 tysięcy Odsetek brak. Oczywiście rozmowa telefoniczna okazała się nie wiążąca.

  UNIKAJCIE TEGO TYPU INWESTYCJI W TYM BANKU!!!

 20. A co to jest „Oprocentowanie kwoty lokaty w okresie subskrypcji 4%” ? Dostałem zwrot kwoty lokaty dokładnie tyle samo ile wpłaciłem 3 lata temu. O co chodzi?

 21. Jak to jest, że Anonim z 27.03.2018 nie przeczytał warunków lokaty? Lub też maili potwierdzających od doradcy z Idea banku? Przecież struktura polega na tym, że część środków (mniejsza) jest oprocentowana np. na 4% na zwykłej lokacie bankowej. I potem tenże Anonim mógł sobie to wypłacić i zabrać. A reszta kwoty jest na lokacie np. Top Giganci, na ściśle określonych regułach opisanych w regulaminie i warunkach tej lokaty. Nie rozumiesz tego, co czytasz? To nie zakładaj lokat. Albo czytaj ze zrozumieniem.

 22. jedna wielka chała i kupa gnoju. Na swojej stronie informują, że wypłacili pieniądze z Top Gigantów z edycji majowej, ale do dnia dzisiejszego ich nie dostałem. A kontaktu z nimi nie ma żadnego, chyba wybiorę się do ich oddziału to czegoś się może dowiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.