Lokata Inwestycyjna Światowi Giganci w Banku Pocztowym

gigant_luty2014

Witam. Dzisiaj chciałbym przyjrzeć się bliżej ofercie lokaty strukturyzowanej Światowi Giganci proponowanej przez Bank Pocztowy. Światowi Giganci to dwuletnia inwestycja w formie ubezpieczenia na życie z pełną ochroną kapitału. Inwestycja ta daje nam możliwość osiągnięcia do 15% zysku w zależności od giełdowych notowań 20 największych spółek giełdowych na świecie. Oferta ta na pierwszy rzut oka wydaję się bardzo interesująca, lecz jest kilka rzeczy na które trzeba uważać.

Podstawowe cechy Lokaty Inwestycyjnej Światowi Giganci:

 • Czas trwania 2 lata
 • Minimalna kwota – 3.000 zł
 • Z oferty mogą skorzystać klienci w wieku od 18 do 80 lat.
 • Maksymalny zysk do osiągnięcia – 15% w skali dwóch lat (7,5% w ciągu roku)
 • Gwarantowany minimalny zysk – 2% w skali dwóch lat (1% w ciągu roku)
 • Możliwość wycofania się w dowolnym momencie – prowizja wynosi maksymalnie 13,75% i maleje z każdym miesiącem trwania inwestycji
 • Inwestycja powiązana koszykiem 20 światowych spółek
 • Inwestycja w formie ubezpieczenia na życie i dożycie w Open Life TU Życie S.A.
 • Oferta ważna do 30 maja 2014 r.

Z inwestycji dostajemy tzw. bonus inwestycyjny. Może on wynieść maksymalnie 15% po dwóch latach. Nasz bonus naliczany jest jako suma:

 • 15% stosunku liczby dni kalendarzowych w których kursy zamknięcia badanych spółek były wyższe niż 110% ich kursu zamknięcia z pierwszego dnia okresu ubezpieczenia do ogólnej liczby dni kalendarzowych w okresie ubezpieczenia;
 • 10% stosunku liczby dni kalendarzowych w których kursy zamknięcia badanych spółek były wyższe lub równe niż 100% ich wartości początkowej (wystarczy, że chociaż jedna spółka ma kurs poniżej 110% kursu początkowego) do ogólnej liczby dni kalendarzowych w okresie ubezpieczenia;
 • 5% stosunku liczby dni kalendarzowych w których kursy zamknięcia badanych spółek były wyższe niż 85% ich wartości początkowej (ale kurs zamknięcia choćby jedne spółek jest poniżej 100% kursu początkowego) do ogólnej liczby dni kalendarzowych w okresie ubezpieczenia.

Zysk naliczany jest codziennie i uzależniony jest od tego czy wszystkie kursy spółek znajdują się powyżej lub poniżej kursu zamknięcia w zanotowanego w pierwszym dniu okresu ubezpieczenia (tj. w stosunku do dnia 09.06.2014 r.). Tak naprawdę aby otrzymać maksymalny zysk wszystkie spółki powinny po pierwszy dniu od rozpoczęcia inwestycji wzrosnąć o co najmniej 10% i już nie spać poniżej tego poziomu. Spółek, które są brane pod uwagę jest aż 20 i spadek kursu jednej spółki może mocno ograniczyć nasz potencjalny zysk. Więc nawet 10% zysku pod dwóch latach jest trudne do osiągnięcia.

Zysk na poziomie 15% w ciągu wydaje się atrakcyjny ale mało prawdopodobny, choć nie niemożliwy. Inwestycja jest potencjalną konkurencją do dwuletnich lokat, które dają w takim samym okresie 8%. Zaletą inwestycji jest to, że od otrzymanego zysku nie płacimy podatku „belki”. Każdy powinien sam zdecydować, czy woli pewny zysk na lokacie, czy możliwość zarobienia więcej na lokacie inwestycyjnej. Szczegóły inwestycji oraz listę spółek, od których zależy inwestycja znajdziemy na stronie banku, czyli tutaj.

A jeśli ktoś nie chce lokować oszczędności w produkty nie gwarantujące zysku, to zapraszam do przejrzenia ostatniego rankingu lokat długoterminowych, ostatniego rankingu kont oszczędnościowych, najnowszej oferty lokat FM BankuBossabankuBOŚ BankuRaiffeisenPolbankuNeobanku oraz Meritum Banku. Banki co raz mocniej walczą o nasze pieniądze więc wybór jest szeroki. Zapraszam też do częstego odwiedzania strony.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.